Anne, Yazar, İşletmeci, Marka ve Konsept Danışmanı, Yemek Stilisti, A Milli Futbol Takımı Supervisor Chef...

Çorba'nın Kitabı

EBRU OMURCALI ÇORBANIN KİTABINI YAZDI…

Bolu’daki evlerinin mutfağında ilk çorbasını 9 yaşında yapan ve Türkiye’de ilk çorba konseptli restoranını işleten Ebru Omurcalı birikimini Alfa Yayınları’ndan çıkan Çorbanın Kitabı’nda okurlarla paylaşıyor

30 yıllık yemek yolcuğunda 3000’e yakın çorba tarifi arşivine sahip olan yazar Omurcalı, kitabında geleneksel Türk Mutfağı’nın yanı sıra İtalya, İngiltere, Meksika, Hindistan, Jamaika ve Fas’a kadar gizli kalmış mutfak lezzetlerinin kapılarını aralıyor.

Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

Sofralarımızın vazgeçilmezi, her yemeğin başlangıcı, hastalıkların şifasıdır çorba... Hem Türk mutfağının hem de dünya mutfaklarının olmazsa olmazı çorbalar, zengin içerikleriyle hem gözümüzü hem de karnımızı doyurmamızı sağlar.

SHORBA restoran zincirinin yaratıcısı Ebru Omurcalı'nın arşivinde sakladığı binlerce tariften derlediği bu kitap sofralarınıza zenginlik ve lezzet sunuyor.

Bakliyatla yapılan çorbalardan sebze çorbalarına, etli ve tavuklu çorbalardan diyet çorbalar ve soğuk çorbalara kadar tam 154 çorba tarifinin yer aldığı ÇORBANIN KİTABI'nı mutfağınızdan eksik etmeyin.

Satın almak için tıklayın

Resimler

Büyük resmi görmek için resmin üzerini tıklamanız yeterlidir..

Çorbanın Kitabı 1

Kitaplar

Alfa Yayınları’ndan çıkan “Çorbanın kitabı” ile de en çok satan yemek kitabı sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. “Binbir gece sofraları” ile okurlarını Arap ve Doğu Akdeniz mutfakları ile tanıştıran Omurcalı, “Tatlının Kitabı” farklı bir üslupla yemek sonrası tatlılara yer vermekte, Çorbanın Kitabı 2, Makarnanın Kitabı, Salata Kitabı, Atıştırmalıklar, Tatlılar Tuzlular ve Gazan Gaynadı olmak üzere farklı tarzlarda yazılmış 9 adet yemek kitabı bulunmaktadır.

Ebru Omurcalı © 2013
Gizlilik ve Kurallar
İçerik Yönetimi ve Web Tasarım